Przyjaciółki – film dokumentalny reżyserii Moniki Grzybowskiej

Fundacja Podaruj Nadzieję objęła patronatem medialnym film dokumentalny reżyserii Moniki Grzybowskiej pt. „Przyjaciółki” opowiadający o matkach dzieci chorych na SMA.

„Przyjaciółki”

to historie kobiet, które każdego dnia zmagają się z niewidzialnym przeciwnikiem, jakim jest SMA  – rdzeniowy zanik mięśni u ich dzieci. Chwile wytchnienia podczas weekendowego wyjazdu są okazją do śmiechu, tańców czy relaksacji, ale beztroski czas przeplatany jest także poważniejszymi rozmowami, wymianą doświadczeń i wsparciem, jakie dają sobie wzajemnie.

Gdy w dzieciństwie oglądałam „Atomówki” – serial animowany o trzech dziewczynkach obdarzonych supermocami, nawet nie przypuszczałam, że spotkam je kiedyś w realu.

Na szczęście życie jest pełne niespodzianek i w tym roku, w dzień matki, poznałam trzy kobiety – mamy, które przyjechały ze swoimi dorosłymi córkami chorującymi na SMA na sensualną sesję zdjęciową organizowaną przez Fundację SMA.

Patrzyłam na nie z podziwem i myślałam, że fajnie byłoby zrobić o nich film. A gdy ta myśl zaczęła się materializować, poznałam jeszcze więcej „Atomówek”.

Na zjeździe mam, organizowanym przez Fundację SMA, było ich kilkanaście, a to przecież nie wszystkie, bo niektóre nie mogły przyjechać. I wiecie co? Serialowe Atomówki, mogłyby się od nich wiele nauczyć, bo te superbabki dysponują nie tylko potężną siłą, superszybkością, czy umiejętnością telepatii, ale mają też olbrzymią siłę psychiczną, która pozwala dźwigać ciężar życia z chorobą ich dzieci.

A co najważniejsze, mają wielką moc serca! Moc, która wszystko znosi, wszystko przetrzyma i nigdy nie ustaje!

 Poznajcie tytułowe „Przyjaciółki:

Joanna Kałużna, Karolina Kaczyńska, Katarzyna Pedrycz, Dorota Raczek, Żaneta Gościniak, Nikola Gościniak, Bogumiła Dudek, Żanetta Hoepfner, Anna Marczuk, Agnieszka Smorawska, Maria Koźmińska-Brygoła, Małgorzata Pundyk, Sławomira Pawlik, Małgorzata Hajduk, Dorota Stępień-Werwińska, Małgorzata Bednarczyk, Karolina Bednarczyk, Iwona Czapla.

Każda z nich jest prawdziwą superbohaterką!

 Mogłabym pisać o Nich długo, ale żadne słowa nie są w stanie oddać prawdy, więc po prostu zapraszam do obejrzenia mojego filmu pt. „Przyjaciółki” – przekonajcie się sami, kim są i jakie mają supermoce.

 W filmie wystąpiły także Agnieszka Zygmont, Katarzyna Bulińska, Małgorzata Lipko, które szczodrze dzieliły się dobrą energią.

A po obejrzeniu filmu, rozejrzyjcie się wokół – może wokół Was jest więcej „Atomówek”. Może warto je zauważyć, zaprzyjaźnić się lub wesprzeć, gdy poziom mocy wymaga doładowania. Czasem wystarczy być.

Mam nadzieję, że ten film pomoże uwrażliwiać osoby zdrowe na sytuację nie tylko osób chorujących na SMA, ale ich najbliższych, którzy każdego dnia z całych sił walczą o zdrowie swoich dzieci. Wierzę też, że perspektywa matek, pozostających często w cieniu swoich dzieci, może być kluczowa dla zrozumienia procesu, jakim jest choroba w układzie rodzinnym.   

 

Monika Grzybowska, reżyserka filmu

Link do filmu: „Przyjaciółki”

Komentowanie wyłączone.

Facebook